Sortiment

ECWCS

Zkratka ECWCS znamená doslova „Extended Cold Weather Clothing System“ a jde o protekční oblekový systém, jenž byl vyvinut v 80. letech minulého století v USA a to organizací „U.S. Army Natick Soldier Research, Development and Engineering Center“ (NSRDEC) – též námá jako „U.S. Army Natick Soldier Systems Center" (NSSC) nebo prostě toliko „Natick Labs“.

ECWCS

 Aktuální logo organizace „United States Army Natick Soldier Research, Development and Engineering Center“, jenž je nedílnou součástí fungování lokální U.S.Army.

Proč systém ECWCS vlastně vznikl?

Nejmodernější Gen III ECWCS je určen k tomu, aby nabídl a zachoval adekvátní teplotní protekci v různých prostředích – zrovna Gen III ECWCS povoluje teplotní rozpětí -60°F až +40°F, tedy -51°C až +4 C°C.

Co všechno je v ECWCS součástí?

V první generaci najdeme celkem na dvaadvacet kousků rozličných typů oblečení do zimy (od vložek do rukavic, přes čepici, až po Boty typu I. do zimy či II. do extrémní zimy).  Celý systém se dá odizolovat ještě (jako Layer I): spodním prádlem z Polypropylenu. Vrstvou Layer 2, což jsou bavlněné/nylonové kalhoty + polyesterová košile/lacl, a navíc ještě vystýlka/vložka. Jako Layer 3 pak ještě existuje sada vnějších Gore-Texových® doplňků-svršků navíc. Jednoznačně nejpopulárnější v civilní sféře je celkem logicky  sportovní bunda s kapucí, která je proslulá svým nezaměnitelným „profilem kobry“, tím je  myšleno, že přesně sedí na standardní vojenskou helmu.

Druhá generace (2G ECWCS) přidává samozřejmě ještě další věci. To jsou konkrétně dvě věci z materiálu Polartec: Polartec Classic 300 košile a Polartec Classic 200 overal. Za oné konstelace, že jsou použity v kombinaci, spolu s dalšími vrstvami z ECWCS systému, pak tato variace chrání před +40°F až -40°F, tedy +4°C až -40°C. Sportovní bunda s kapucí zde doznala změn rovněž – namísto klasiky se jedná o model s ventilačními otvory. Tím vzaly samozřejmě zcela zasvé jakékoliv kondenzační neduhy při současném nošení vnějších vrstev typu „vodě-odolné + prodyšné“.

ECWCS

 GEN III Extended Climate Warfighter Clothing System je podle nejnovějších průzkumů U.S. Army a tedy i nároků moderních vojáků, zcela rozhodně krokem správným směrem.

Co se pak týče generace třetí (3G ECWCS) nebo také „GEN III Extended Climate Warfighter Clothing System“, tak jde opět o velmi radikální přepracování stavu. Nyní je zde navíc celých sedm chránících vrstev, včetně tří z Polartecu (dvě vrstvy Polartec Power Dry a jediná vrstva Polartec Thermal Pro High Loft). Zbylých dvanáct vrstev zahrnuje věci od lehkého tílka a dlouhých kalhot, přes měkkou zimní bundu a patřičné kalhoty, až po věci do extrémního mrazu + k tomu stále ještě přísluší stejně oblíbená sportovní bunda s kapucí. Systém třetí generace se používá již od srpna 2007 v Afghánistánu. Též nutno v této věci určitě podotknout, že modernější „soft shell“ bunda je mnohem prodyšnější, nežli původní vnější vrstvy typu „vodě-odolné + prodyšné“.