Sortiment

Maskovací vzor PL woodland - Pantera vzor 93

Polsko je z hlediska maskovacích vzorků a kamufláží velmi zajímavá země, jelikož právě Polsko má jednu z nejvíce variabilních a fascinujících historií vojenských kamufláží v Evropě.

Během Druhé světové války se „1. Polská nezávislá letecká brigáda“ spojila / podpořila ve snaze Britskou „1. leteckou divizi“ a to během legendární operace „Market Garden“. Došlo k tomu tehdy pod velením „Majora-Generála Stanislawa Sosabowskiho“, jeho brigáda byla přitom vybavena hlavně Britskými uniformami a obecně i dalším anglickým polním vybavením zahrnujíce v to i ručně malovaný maskovací vzorek známý jako „brushstroke“ (tahy štětcem). To byla Denisonová pláštěnka pro parašutisty. Navzdory těžkým ztrátám během tohoto tažení bojovaly polské parašutistické / letecké síly odvážně a postaraly se radikální zpomalení řady německých jednotek v Holandsku, tímto zabránily kompletní anihilaci Britské „1. letecké divize“, jenž nebyla schopna zabezpečit Arnhemský most a nakonec musela ustoupit.

Navzdory zřejmému a hlubokému propojení těchto válečných spojenců, Polsko nakonec skončilo pod sovětskou nadvládou od roku 1944 dále (1944 / 1990 to byla „Polská socialistická republika“). Nepoužívalo proto posléze více logicky ani onu Denisonovou pláštěnku pro parašutisty. Zvláštní je i to, že stejně tak se nedá říci, že by byly polské ozbrojené armádní síly jakkoliv více ovlivněné Ruskými kamuflážemi. Jak se ukazuje, většina polských maskovacích vzorků je inspirována Německými druho-válečnými kamuflážemi, popřípadě jsou to modely zcela originální. Asi tak od roku 1950 nadále a až do dnešního dne, Polsko vždy podporovalo ideu používat maskovací vzorky při boji a pro jeho vojska. Připomínáme, že to ale neplatí jen pro nějaké lokální speciální jednotky typu letectvo a speciální jednotky, ale i pro běžné pěší odvedence. Byla to první země Varšavského paktu, jenž používala i ony známé „dešťové“ kamufláže. To byl design, jenž se později stal natolik oblíbeným, že se začal časem používat u dobré poloviny státu jeho aliance. To ale nebyla jediná věc – také si zde často zahrávali s kamuflážemi unikátními, jako je kupříkladu známá „ještěrčí kůže“ popřípadě „leopardí kůže“. Nakonec vše dopadlo tak, že Polsko odhodilo (stejně jako my) komunistické okovy k roku 1989 a stalo se tehdy konstituční republikou (oficiálně od roku 1990 dále). Nyní si Polsko užívá jednak plného členství v NATO, také ale v Evropské Unii a ve Spojených Národech.

Jaké používalo Polsko maskovací vzorky od roku 1990 až dodneška?

První regulérní kamuflážní vzorek, jenž se objevil jako skutečně první dílo nové svobodné Polské Republiky byl typ „wz93 Pantera“ a někdy se mu také říká „prezidentská zalesněná krajinka“. Má podobné tvary jako polský experimentální maskovací vzorek „okvětní lístky“ z let 1970. , „wz93“ má následující barvy: černá, načervenale-hnědá, olivově zelená a amébové tvary na khaki pozadí. A asi tak okolo roku 1993 se stal tento typ standardním vydávaným kouskem pro všechny součásti / oddělení / sekce Polské armády. Podepsáno je pod ním podle všeho ministerstvo obrany (Ministerstwo Obrony Narodowej), stejně jako „Ministerstvo pro národní věci“ a „Straż Graniczna“ (běžné pohraniční stráže). Navíc, ke standardní bojové uniformě s tímto vzorkem se objevily a nosily i všelijaké klobouky, vesty, tropické oblečení a další podobné běžné vojenské vybavení takto kryté. Tento design byl používán jak v podobě „těžká bavlna“, tak i jako rip-stopová vlákna. Všeobecně se dá říci, že se tento typ maskování v polské armádě stále používá, ale dá se očekávat, že jej záhy kompletně nahradí moderní pixelové maskovací vzorky.

Maskovací vzor PL woodland - Pantera vzor 93

Na tento maskovací vzorek pro Polskou armádu se objevila minimálně jedna lokální variace a to u předmětů vydávaných standardně speciálním polským jednotkám. Konkrétně jde o nafukovací čluny určené pro jednoho muže a vytištěné s kamufláží jenž je dost podobná typu „wz93“, ale její tvary jsou (jak je zjevné po bližším pohledu) bližší spíše typu „okvětní lístky“ z let 1970., a jak je též dobře vidět, jde o jeho měřítko, jenž bylo zvětšeno minimálně o 200 %.

Maskovací vzor PL woodland - Pantera vzor 93

Asi tak okolo let 2007.-2008. se začaly v Polsku testovat dva nové pixelované kamuflážní vzorky, jako případná náhrada legendární kamufláže „wz93“ a „wz00“. Nese jméno „digitální panter“ (v originále „cyfrowa Pantera“) a je zřejmé, že jde o digitální verzi tohoto tradičního kamuflážního návrhu. Zatím je ale vše v testovacím stádiu, takže uvidíme časem, kam se dějiny pohnou. Nezapomínejme ale, že horkým favoritem pro Polsko stále zůstává i typ „Straż Graniczna“ („Pohraniční stráže“), která adoptovala nový maskovací vzorek v roce 2015 a to typ založený na Multicamu, avšak je tu jedna drobná změna – barevná paleta je zde stejná jako u typu „wz93 Pantera“. Je tedy možné, že jeden nahradí druhý, budou se používat oba, popřípadě se nestane nic, jelikož se neosvědčí.

Maskovací vzor PL woodland - Pantera vzor 93