Sortiment

Melamin

Melamin se ve vodě rozpouští jen velmi málo. Obsahuje 66% dusíku. Ten se uvolňuje při hoření melaminu a tlumí oheň. Někdy je melamin nezákonně přidáván do potravin, aby maskoval nedostatečný obsah bílkovin.

Melamin je syntetická, organická sloučenina hojně používána ve výrobě řady umělých chemických látek. Jedná se o heterocyklickou sloučeninu, trimer kyanamidu (2,4,6-triamino-1,3,5-triazin). Melamin je málo rozpustný ve vodě. Díky vysokému obsahu dusíku (až 66%) je často používán jako látka zpomalující hoření (plasty, barvy, papírové produkty). Ze stejného důvodu bývá nelegálně používán k zvýšení obsahu bílkovin, tedy dusíkatých látek, v nekvalitních potravinách. Známý je skandál z čínským mlékem z roku 2008.

Reakcí s formaldehydem je melamin používán k syntéze melaminových pryskyřic sloužících jako hlavní surovina laminátových výrobků. Uplatnění nalézá i v dalších chemických látkách (izolanty, pigmenty, umělá vlákna aj.). Díky vysokému obsahu dusíku byl melanin určitou dobu používán jako hnojivo, od této praxi však bylo díky vyšší nákladovosti jeho produkce opuštěno.

Zatímco běžná laboratorní zvířata, jako je myš a potkan, jsou na vůči melaminu značně odolná, kočka a pes jsou naopak vůči němu velmi citlivými zvířaty. Způsobuje u nich akutní selhání ledvin, které bývá často příčinou uhynutí. V podstatě podobně působil melamin přidaný do mléčného prášku pro děti v Číně. Do mléka byl přidáván, aby při testech uměle zvyšoval měřený obsah bílkovin a tím vydával surovinu za "hodnotnější". Avšak melamin v dětské výživě způsoboval u kojenců i starších dětí onemocnění jater, ledvin a tvorbu močových kamenů. Problémy s melaminem v krmivu pro psy a kočky dovozeném z Číny odhalil rok předtím (v roce 2007) skandál v USA.