Sortiment

Polyamid

Syntetický materiál, který má schopnost rychle usychat a absorbovat jen málo vlhkosti, to je polyamid. Skvěle se proto hodí pro sportovní oblečení, funkční a spodní prádlo nebo třeba plavky. Setkáte se s ním ale i u kabátů, svetříků nebo triček. Polyamid je hladký a příjemný na omak. Je to také jeden z nejodolnějších druhů látek, roztrhnout ho dá docela zabrat.

Polyamidové vlákno vynalezl Američan Carothers v roce 1928, komerční výroba byla zahájena v roce 1938 (pod označením nylon 66 u firmy DuPont). Přibližně ve stejnou dobu se začalo v Německu s pokusnou výrobou polyamidu 6. Mimo těchto nejznámějších druhů bylo ve druhé polovině 20. století vyvinuto nejméně 30 variant polyamidových vláken. Výchozím materiálem pro všechny druhy je ropa, ze které vznikají chemickým procesem. V roce 2014 dosáhla celosvětová výroba cca 3,7 milionu tun. V České republice byla zaznamenána v roce 1989 výroba 700 tun, z pozdější doby zde není žádný výrobce polyamidových vláken známý.

A jaké jsou charakteristické vlastnosti polyamidových vláken. Nejčastěji se uvádí vysoká pevnost za sucha i za mokra a vysoká odolnost v oděru společně s vysokou pružností. Dále pak možnost trvalého plisování a stálost vůči chemickým činidlům, hlavně alkáliím. Mezi další klady se řadí také velmi snadné udržování (praní, sušení) a nízká specifická váha, velký specifický objem.

Každé vyprání zvyšuje trvanlivost tkanin nebo pletenin z polyamidu. Časté praní se doporučuje zejména u polyamidu 6 (silon, perlon, grilon). Mnohé výrobky jsou napuštěny prostředky proti žloutnutí. Do prací lázně se musí přidávat přesná dávka speciální chemikálie, na které tento prostředek nereaguje. Tkanina nebo pletenina jinak po opakovaném praní zešedne. Teplota žehličky nesmí u výrobků z čistého polyamidu přesáhnout 120 °C. Eventuální příznaky přecitlivělosti lidské kůže při nošení výrobků z polyamidu nejsou způsobeny vlastnostmi vlákna, nýbrž barvivy, zbytky pracích prostředků a podobně.

Pak jsou zde také aramidové vlákna. Aramid je zkratka sousloví aromatické polyamidy. Sloučenina vzniká napojením aromatických struktur na polyamidový řetěz, přičemž nejméně 85% aramidových skupin musí být přímo spojeno se dvěma aromatickými okruhy. Aramid byl vyvinut především jako vlákno odolné proti vysokým teplotám. Takzvané meta-aramidy (m-aramidy) mají bod tání přes 400° C, jsou odolné proti mnoha chemikáliím, pružné, snadno se zpracují v textilní výrobě. Nejznámější značka je Nomex. Dalším stupněm vývoje jsou para-aramidy (p-aramidy) vyráběné od 70. let minulého století např. pod značkou Kevlar nebo Twaron. Tato vlákna dosahují mimořádně vysokou pevnost v tahu při nízké specifické hmotnosti, srovnatelnou jen s uhlíkovými vlákny. Nevýhodou je malá odolnost proti účinkům světla a snadné nabíjení statickou elektřinou.